Duyurular Kadın Sağlığı eğitim Programı Sahadan Notlar

Sahadan Notlar 5

Neşe Arslantaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü'nde Sosyal Çalışmacı (Çocuk Gelişimi Uzmanı)

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde Sosyal Çalışmacı (Çocuk Gelişimi Uzmanı) olarak görev yapmaktayım. 2016  yılında KSEP eğitimcisi oldum. 2016-2022 yılları arasında birçok kadın grubu ile buluştum. 2018 yılında Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğünde göreve başladığımda engelli bireyler kurslara katılırken bulunurken annelerinin kurumun kafeteryasında vakit geçirdiğini fark ettim. KSEP Eğitiminin verilebileceğini düşünerek müdürlüğümüze danıştım. Müdürlükten gelen olumlu sonuçtan sonra tüm engelli ve engelsiz kadın grupları ile iletişime geçerek bir tanıtım günü belirledik arkasından hemen eğitime başladık. İstekler doğrultusunda hem KSEP hem kadın sağlığı seminerleri uyguladım. Engelliler alanında cinsellikle ilgili çalışmaların yetersiz olduğunu biliyordum. Uygulamalardan sonra almış olduğum geri bildirimler ve ebeveynlerin güçlenmelerini görmek beni de güçlendirdi.

Engelli grupları ile çalışmalarımı sürdürürken işitme ve görme engellilerin KSEP eğitiminden faydalanması için bir çalışmaya giriştim. Müdürlüğümüzün ve Türk işaret dili çevirmeni arkadaşlarımın destekleri sayesinde başarabileceğime inanarak bu yolda ilk adımımı attım. İzmir’de TAPV, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Müdürlüğümüz adına bir ilki başarabilirdik. İzmir Sağırları Koruma ve Kalkındırma Derneği Lokali ve Karşıyaka Duymazlar Derneği ile iletişime geçerek kadın gruplarına ulaştık. İnanın, o heyecanlarını görmenizi isterdim. Sanki bu eğitim onlar için bir mucizeydi. Eğitim Nisan ayında hala devam ediyor. Bu arada çok komik olaylar da yaşıyoruz. Bazı kelimelerin işaret dilinde karşılığı yok (vajina-vulva-hymen-folikasit gibi) bu kelimeleri çevirirken işaret dili farklı bir hal alıyor. Penis maketini ve diğer malzemeleri masanın üstüne hazırlarken kıkırdamalar, yüzlerindeki o şaşkınlık ve utanç görülmeye değerdi. Acaba bu kadın bize ne anlatacak ifadesi o kadar belirgindi ki… Eğitim öncesi sohbetlerimizden anlıyoruz ki katılımcılar, eşleri, çocukları, komşuları, gelinleriyle bu eğitimde öğrendiklerini paylaşıyorlar. Öyle ki her hafta eğitime başlamadan erkek işitme engelli bireylerden ”biz de bu eğitimlerden istiyoruz” talebi alıyoruz. İzmir’de bulunan diğer İşitme Engelli Derneklerinden eğitim talepleri alıyorum. Şimdi doğru adım attığıma daha çok inancım arttı.

Son olarak bir anımı anlatmadan geçemeyeceğim. Eğitime başlamadan tüm hazırlıklarımızı yaptık ben işaret dili çevirmeni yokmuş gibi konuşmadan kendi kafama göre 🙂 başladım anlatma çabasına girmişim, öyle kaptırmışım ki kendimi baktım herkes bana bakıyor. Çevirmen arkadaşım bana dönüp “Neşe sen konuşabilirsin ben çeviriyorum” deyince başladık hep birlikte gülmeye. Tabii ben işaret dili de bilmediğimden pot üstüne pot kırmaya devam ediyorum. Eğitim verdiğim mekânda erkek işitme engelli bireyler de bulunuyor. Eğitim görsellerini görmemeleri için orta kısımda bulunan perdeyi çektiler. Ben, “hayır olmaz ses gider dışarı çıkmaları gerekir” deyince İşaret dili çevirmeni arkadaşım gülmeye başladı ”Neşeciğim sorun değil duymuyorlar zaten.” deyince başladık tekrar gülmeye.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü, TAPV ve kendi adıma İzmir’de bir ilk olan İşitme Engellilere KSEP Eğitiminin verilmesi gururunu yaşıyorum. İyi ki varsınız. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve Türkiye Aile Planlaması Vakfına desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürler.

Neşe Arslantaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde Sosyal Çalışmacı (Çocuk Gelişimi Uzmanı)