Duyurular

Sahadan Notlar – 9

Hatay Dursunlu Çadırkentten Herkese Selamlar!

Ben Seyhan Belediyesinden Sosyal Çalışmacı Hanımsultan HATUNOĞLU.

Yaklaşık 5 yıldır Sosyal Çalışmacı olarak çalışıyorum, 4 yıldır da Türkiye Aile Sağlığı Vakfı (TAPV) Kadın Sağlığı Seminerleri (KSS) Eğitmeniyim.

Birçok kadına KSS eğitimi verdim. Her eğitim sonrası, doğru bilinen yanlışların ne kadar çok olduğunu, her defasında doğurganlık çok rahat konuşulurken cinsellik konusunda kadınların konuşmaya ne kadar çok çekindiğini görüyordum. Elbette ki namus kavramının sadece kadına atfedildiği ataerkil toplumlarda bu çekinceleri anlamakla birlikte “Kadın Bedeni ve Cinsellik” hakkında eğitimler verebilmek bizler için önemli bir ayrıcalık olmuştur.

Yaklaşık 1.5 aydır görev yapmış olduğum Hatay’da ise en yoğun rastlanan kadın sağlığı sorunları, toplu kullanılan tuvaletler nedeniyle vajinal enfeksiyonlar olmakla birlikte daha önce kadın üreme sistemi kanserleri nedeniyle tedavi görmüş kadınların ilaç tedariğinin sağlanamaması ve hastane ortamlarına erişimleri zor olduğu için düzenli takiplerini sağlayamamaları ve çoğu kadının ertesi gün hapına ulaşamaması diyebilirim.

Çadırkentte geçen bu zor günlerde TAPV’den almış olduğum eğitimler sayesinde elimden geldiğince kadınların kadın sağlığı alanında farkındalıklarını arttırmaya çalışıyorum.