Duyurular Sahadan Notlar

Sahadan Notlar: Ayşe Aktoprak

Ben Ayşe Aktoprak, hemşireyim. Mayıs ayından beri TAPV ‘nin Adana’da gerçekleştirdiği “Depremden Etkilenen Kadınların ve Kız Çocuklarının Güçlendirilmesi Projesinde” saha çalışanı olarak çalışıyorum. Günde ortalama depremden etkilenen 10 kadın ile görüşerek kadın sağlığı sorunları, gebeliği önleyici yöntemler, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve aile planlaması konularında danışmanlık ve bilgilendirme sağlıyorum.

Burada yaptığımız çalışmalarda ve kişisel danışmanlıklarda en azından kadınların yaralarına elimizden geldiğince merhem olmaya çalışmayı amaçladık. Kız çocuklarına yönelik okul desteği için yönlendirmeler yapıldı ama okula gitmek için imkanları yeterli olmayan aileler için daha fazla imkân ve yardım sunulması için çalışmaları devam ettirmeyi amaçlamaktayız. Gezdiğimiz bölgelerde güvenlik açısından riskli olduğu söylenmesine rağmen kadınların bize karşı hissettirdiği güven duygusu, yaklaşımların samimi olması, misafirperverliğiyle danışmanlığın rahat yapılabildiğini deneyimledik.

Verdiğimiz danışmanlık sonrası kadınlar smear testi gibi sağlık kontrollerinin ücretsiz yapıldığı, kadın sağlığı alanında sadece doğumda değil düzenli olarak kontrole gitmeleri gerektiği, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerine (KETEM) ücretsiz gidebileceklerini ilk defa öğrenip çok şaşırıyorlar ve buraya gelmeniz çok kıymetli gibi geri dönüşler veriyorlar.