Duyurular Sahadan Notlar

Sahadan Notlar: Özlem Çökmez Kudret

Merhabalar,

Ben Özlem Çökmez Kudret. 2017 yılından bu yana TAPV Kadın Sağlığı Seminerleri eğitmeniyim. Şuanda Dünya Doktorları Derneği’nin Hatay’da 6 Şubat 2023’teki depremlerden beri yürüttüğü  Acil Müdahale Operasyonları Programı kapsamında cinsel sağlık ve üreme sağlığı danışmanı olarak çalışmaktayım.

Hatay’da deprem sonrası oluşan büyük yıkımla birlikte sağlık alanında önemli açıklar yaşandı. Çadır ve konteyner kentlerde toplu yaşamlar devam etmekte, ortak kullanılan tuvalet ve banyolar hijyen koşulları ile birlikte kadın sağlığını da ciddi derecede etkilemektedir. Bu konuda kadınlara danışmanlık veriyorum. Bölgede gebe kadınların muayeneye erişimde zorluklar yaşadığını, istenmeyen gebelikleri önlemek için aile planlaması yöntemlerine talep olduğunu, yeni doğum yapmış kadınların bebek takibi ve aşılar konusunda sıkıntılar yaşadıklarını gözlemledim. Doğum kontrol yöntemlerini dile getirmek ve bulmak, kadınlar için oldukça zordu ve kadınlar halen bu zorlukları yaşıyor. Bu konuda eğitimlere ve danışmanlıklara devam ediyorum.

Kadın olarak saha da çalışmak, ulaşabildiğimiz ve hayatına dokunabildiğimiz kadın ve kız çocuklarını görmek bana huzur veriyor. Kadın sağlığı, üzerinde daha çok konuşulması ve tüm kadınların, kız çocuklarının erişebilmesi gereken temel bir hak. Her zaman bunun için çalışıyor olacağım.