Haberler

GDTM İstişare Toplantısını Gerçekleştirdik

Gilead Science’ın desteği ile yürüttüğümüz GDTM Kapasite Güçlendirme ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında 27 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul’da “Türkiye’nin HIV Epidemiyolojisi, Tanılamada Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri (GDTM’ler)’in Rolü ve Önemi İstişare Toplantısı” gerçekleştirdik. Toplantıda 5 şehirde hizmet veren 6 merkezin çalışmaları paylaşıldı, yeni açılacak merkezler için paylaşımlar yapıldı, HIV çalışmalarında tanılamanın önemi ve bu merkezlerin tanılamadaki kilit rolü mevcut GDTM ve belediyelerin yöneticileri, Adana ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve özne örgütleri temsilcileri olmak üzere 30 kişiyle değerlendirildi.

Toplantı Genel Koordinatörümüz Nurcan Müftüoğlu’nun konuşmasıyla başladı. Müftüoğlu konuşmasında  “Türkiye HIV/AIDS Kontrol Programı (2019-2024)’de yer alan GDTM’lerin önemine değindi.  Hem mevcut GDTM’lerin güçlendirilmesi gereğine hem de tanılamada küresel hedeflere ulaşılması için sayılarının artması gerektiğine değindi. Toplantı panel oturumu ile devam etti. UNFPA Türkiye Üreme Sağlığı Programı Koordinatörü Dr. Gökhan Yıldırımkaya’nın kolaylaştırdığı “Mevcut Durum” panelinde İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir  Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Özlem Altuntaş Aydın ve Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Aygen Tümer Sunum yaptılar. Panelde Türkiye’nin HIV Epidemiyolojisinde son durum ve tanılamada GDTM’lerin önemi aktarıldı. DSÖ’nün 95-95-95-95 küresel hedeflerinden, HIV/AIDS Kontrol Programından ve Türkiye için acil eylem planlarından söz edildi.

Toplantının ikinci oturumu “HIV Hepimizin Meselesi” kampanya videosunun gösterimi ile başladı. 2023 Mayıs ayında yayınladığımız GDTM Tanıtım Rehberini yayına hazırlayan HIV aktivisti uzman Oğuzhan Latif Nuh’un mevcut GDTM’lerin durumu, eksileri – artıları ve ideal GDTM’nin tanımı sunumu ile devam etti. Yine proje kapsamında GDTM çalışanlarına uygulanan anket çalışmasının sonuçlarını aktardı.

Toplantının son bölümü soru-cevap ve tartışma bölümü ile tamamlandı. Mevcut GDTM yöneticileri ideal GDTM’ye ulaşmak için personel ve merkez düzeyinde hizmet sunumunu güçlendiremeye gideceklerini ifade ettiler. Ayrıca Seyhan ve Adana Büyükşehir Belediyeleri GDTM açılması için değerlendirme yapacaklarını paylaştılar.