Haberler

Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri (GDTM) Tanıtım Rehberi Yayında!

Yerel Yönetimler Kapsamında Gönüllü Danışmanlık Test Merkezleri / Tanıtım Rehberi
Gilead Türkiye tarafından desteklenen GDTM Kapasite Güçlendirme ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında hazırlanan Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri (GDTM) Tanıtım Rehberi yayınlandı. 
 
GDTM Tanıtım Rehberinin amacı Sağlık Bakanlığının da sayılarını arttırmayı hedeflediği GDTM’lerin açılma prosedürleri ve işleyişi ile ilgili detaylı bilgi sağlayarak belediyeleri GDTM açmaya teşvik etmek ve bu süreçte belediyelere destek olmaktır. Bu bağlamda yerel ve uluslararası kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmış olan bu tanıtım rehberi HIV pandemisine verilen yanıtta belediyelerin sorumluluklarını hatırlatmakta, GDTM’lerin yerelde sağlayacakları halk sağlığı yararını vurgulamakta ve Dünya Sağlık Örgütünün HIV testi hizmetlerine yönelik önerilerini GDTM’ler odağında özetlemektedir.  

Toplum sağlığı açısından HIV alanına ilişkin bilgileri paylaşan, tanılama ve test hizmetlerini anlatan, bir GDTM açılması sürecini gerekçeleri, kapsamı ve bürokratik aşamaları ile tanımlayan bu rehberin, yeni bir hizmet alanının gelişimi için destekleyici olacağını umut ediyoruz.

Yerel Yönetimler Kapsamında Gönüllü Danışmanlık Test Merkezleri / Tanıtım Rehberi