Haberler

Okullardan Notlar: Bir Psikolojik Danışmanın Gözünden Cinsellik Eğitimi

Psikolojik Danışman Bedirhan Avcı, Ekim 2023’te UNFPA Türkiye uygulama ortaklığı ile gerçekleştirdiğimiz “Ortaokul Kademesinde Çalışan Okul Psikolojik Danışmanları için Cinsel Sağlık Eğitimi Programı Uygulayıcı Eğitimi’nin ardından okulunda öğrencilerine eğitimde edindiği modülleri uygulama fırsatı oluşturdu. Deneyimlerini şöyle aktardı:

“TAPV’nin düzenlediği 4 günlük çevrimiçi eğitici eğitiminde edindiğim bilgilerle birlikte kendi eğitim yaşamımda ve mevcut eğitim sisteminde eksikliklerin olduğunu fark ettim. Bu eğitimle birlikte cinselliğin her yaş döneminde konuşulmasının ne kadar önemli olduğunu ve öğrencilerle kurulacak dilin hangi çerçevede oluşturulabileceğini öğrendim.

Uygulama öncesinde, öğrencilerimin bu noktada hazır bulunuşlukları benim için önemliydi. Eğitim sırasında, çok az kişinin bilgilerin bir kısmı konusunda fikirlerinin olduğunu anladım. Ailede öğrenilen bilgilerin birçoğu eksik ya da hiç duyulmamıştı. Yaklaşık 160 öğrencime modülleri düzenli aralıklarla uyguladım. Eğitimi uyguladığım yaş gruplarında ihtiyaçlarına bağlı olarak oluşturulan modüllerdeki farkındalık uyandırıcı bilgiler ve görsel içerikler, çalışmamda kolaylaştırıcı nitelikteydi. Öğrenciler merak edindikleri bilgileri sordular ve aktif katılım beklediğimden daha fazlaydı.

Uygulama sonrasında, öğrencilerimin daha bilinçli oldukları, konuşmaktan korkmadıkları, kavramları doğru ifade ettikleri ve akranları ile iletişimlerinin daha sağlıklı olduklarını gözledim. Ebeveynlerden gelen olumlu ve destekleyici mesajların yanı sıra az da olsa kültürel hassasiyetleri olan ebeveynlerin bu durumdan rahatsız olduğu izlenimini edinsem de bir okul psikolojik danışmanı olarak profesyonel duruşumla bir problem yaşamadan, memnuniyet bildiren geri dönütlerle süreci tamamladım. Programın amacını ve içerik başlıklarını öncesinde velilerle paylaşmam bu noktada önemli bir durumdu.

Benim için heyecan veren, gelişim dönemindeki ergenlerin yalnız hissetmemesini sağlayan ve anlatmaktan keyif aldığım Cinsellik Eğitimi Eğitici Eğitimi’ne iyi ki katıldım, iyi ki öğrencilere uygulama yaptım ve iyi ki buradayım diyebilirim.”

Bedirhan’ın öğrencilere katkısıyla birlikte, bu konu genellikle eğitim müfredatımızda yeterince işlenmeyen bir alan olması sebebiyle, psikolojik danışmanlar ve gençlerle çalışan uzmanlar için de önemli bir iyi örnek oluşturmuştur. Eğitimimize katılarak iyi örneklere katkı sağlamak isteyen diğer uzmanları  TAPV Akademi’deki “KCE 101” ve “Cinselliğin Gelişimi ve Ergenlik” eğitimlerini tamamlamalarının ardından eğitici eğitimimize bekleriz…

Başvuru formu için tıklayınız.