Haberler

UNFPA ve TPF Desteğiyle Gerçekleştirilen Proje Adana’da Kadın ve Kız Çocuklarına Ulaştı

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Ofisi (UNFPA) tarafından, Turkish Philanthropy Funds (TPF) Türkiye Deprem Yardım Fonu’nun finansal destekleriyle, Eczacıbaşı’nın gebe-lohusa kit desteğiyle birlikte Adana Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi iş birliğiyle yürütülen “Depremden Etkilenen Kadınların ve Kız Çocuklarının Güçlendirilmesi- Adana” projesi, mayıs ayından bu yana 4000’den fazla kadın ve kız çocuğuna ulaştı.

Proje değerlendirme toplantısı, 14 Aralık 2023 tarihinde Adana’da düzenlendi ve yerel yönetimlerden, kamu kurumlarından, sivil toplum örgütlerinden, kadın örgütlerinden ve meslek örgütlerinden 80’e yakın katılımcı ile gerçekleşti.

Toplantı, TAPV Genel Koordinatörü Nurcan Müftüoğlu’nun, UNFPA Türkiye-Adana Saha Sorumlusu Meltem Üçler Ağır’ın, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Av. Türkan Eşli’nin ve Seyhan Belediyesi Eski Başkan Yardımcısı Av. Rukiye Çinkılıç’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Adana Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Emine Yeni, Adana’da Anne Çocuk Sağlığı Hizmetleri hakkında bilgiler paylaştı. TPF Programlar Yöneticisi Seval Gülen Arıkan, “Turkish Philanthropy Funds (TPF) ve Türkiye Deprem Fonu” hakkında bilgi verdi. Seyhan Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Sema Turan Yapıcı ise “Yerel Yönetim Sivil Toplum İşbirliğinde Kadın Sağlığının Desteklenmesi”nin önemini vurguladı.

TAPV Genel Koordinatörü Nurcan Müftüoğlu, kadın güçlendirmede önleyici-koruyucu sağlık perspektifiyle kadın sağlığı çalışmalarının önemini vurguladı. Proje uygulama ekibi ve yararlanıcıları, proje çalışmasını paylaştı. Katılımcılar, “Kadın Sağlığı Çalışmalarının Yaygınlaştırılmasında Sivil Toplum ve Yerel Yönetimler Neler Yapabilir?” konusunda katkı ve önerilerini sundu. Toplantıda, kadın sağlığı ve kadın güçlendirme çalışmalarında sivil toplum ve yerel yönetimlerin iş birliğinin önemi vurgulandı.