Medya

Eskişehir-Kadın Sağlığı Çalıştayı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESKAM) ve Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP Vakfı) tarafından 6 Aralık 2012 Perşembe günü  “Eskişehir Kadın Sağlığı ”  başlıklı bir çalıştay düzenlenecektir.

Türkiye’de 10 kadından 1’i doğumunu herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmeden evde gerçekleştiriyor ve yaklaşık 10 kadından 1 doğum öncesi bakım hizmeti almıyor. 100 gebelikten 21’i düşükle sonuçlanmıştır ve bunların yüzde 10’u isteyerek düşüktür. Dolayısıyla; kadınlar doğum kontrol yöntemleri hakkında daha fazla bilgi ve sağlık hizmeti alması gerekmektedir. Yaşamlarının ilk iki ayında çocukların yüzde 69’u sadece anne sütü ile beslenmiştir (TNSA 2008).

Eskişehir’de kadın sağlığı ile ilgili kurum ve kuruluşları bir araya getirerek fikir alışverişinde bulunulmasını sağlamak ve bu konuda projeler geliştirilecek çalıştayda, Eskişehir’de kadın sağlığı ile bugüne kadar neler yapıldı, neler yapılması planlanıyor ve TAP Vakfının Kadın Sağlığı ile ilgi çalışmaları üzerine konuşulacak. Eskişehir Halk Sağlı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün, ESKAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. İnci Parlaktuna, Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Sevgi Akmen, ESOGÜ Gençlik Danışma Birimi Özgül Örsal, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Nur Jale Süllü, Odunpazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülay Özdamar Güneş ve Tepebaşı Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğünden Dr. Mehtap Yıldız konuşmacı olarak yer alacaklar. TAP Vakfı Genel Koordinatörü Nurcan Müftüoğlu ve Uzman Eğitmen Eylem Karakaya ülkenin farkı bölgelerinde Kadın Sağlığı alanında uyguladıkları çalışmaları ve sonuçları hakkında bilgi verecek, Eskişehir’de çalışmalarını yaygınlaştırmak üzere ‘Kadın Sağlığı Eğitim Programını’ anlatacaklar.

Çalıştaya yerel yönetim, üniversite ve sivil toplum kuruluşları katılım gösterecektir.

Açılışının Rektör…… tarafından yapılacağı çalıştayımızda sizleri aramızda görmekten memnuniyet duyacağız.

Tarih: 6 Aralık 2012 Perşembe günü

Yer: Roof Garden  Hotel   (Tıp Fakültesi karşısı Eskişehir)

Tel 0 222 239 40 50

www. Roofgardenhotel.com

Saat: 9:00-15:00