Medya

Guvenli Annelik Toplantısı BULTEN_Rize

Rize İl Sağlık Müdürlüğü ve Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı

15 Aralık 2010 tarihinde

Güvenli Annelik Program Toplantısını Gerçekleştirecektir.

Rize’de 2009 İl Sağlık verilerine göreyıl içerisinde 1 anne ölümü 9 bebek ölümü

 tespit edilmiştir.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, Aile Sağlığı konusunda çalışan TAP VAKFI işbirliği ile  Güvenli Annelik Eğitim ve Danışmanlık Programı uyguluyorProgram kapsamında aile sağlığı merkezlerine gelen anne adayları ve lohusalara yönelik, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunuluyor.

Caroline Koç’un başkanlığını yaptığı Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı, 2004 yılından bu yana Güvenli Annelik Projeleri uyguluyor. Güvenli Annelik, anne ve bebek ölüm ve sakatlıklarını önlemeyi ve anne-bebek sağlığını geliştirmeyi amaçlıyor. Vakıf, merkezinin bulunduğu İstanbul’un yanı sıra, Düzce, Diyarbakır, Şanlıurfa, Ordu, Rize, Gümüşhane ve İzmir illerinde de güvenli annelik çalışmaları yürütüyor.

Güvenli Annelik Programı kapsamında gerçekleştirilen sağlık hizmet sunucuları katıldıkları eğitim programlarını takiben, gebe ve lohusalara yönelik eğitim ve danışmanlık çalışmalarına başlıyorlar. Rize’de gerçekleştirilen eğitimler sonucunda 72 sağlık hizmeti sunucusu Güvenli Annelik eğitim ve danışmanlık programına katılmıştırSağlık hizmeti kullanan gebe, loğusa ve anneler için gerçekleştirilen eğitim çalışmaları ise broşürler, eğitimde kullanılan danışmanlık atlasları ve eğitim materyalleri ile destekleniyor.

Sağlık Bakanlığı annelere ve bebeklere sunulan sağlık hizmetlerini geliştirmek, anne ve bebek ölümlerini önlemek üzere sivil toplum kuruluşları işbirliği içinde çalışmaktadır. TAP Vakfı alandan gelen talepler doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde güvenli annelik programına bebek bakımı eğitim materyallerini de ekledi. 2010 Aralık ayında başlayarak program kapsamına bebek bakımı da eklenecek, toplantıda 0-2 Yaş bebek bakımı sağlık birimlerinde anneler için daha kapsamlı ve görsel materyallerle desteklenerek anlatılacaktır.

Rize Sağlık Hizmet Sunucuları ile gerçekleştireceğimiz paylaşım toplantımıza İl Sağlık Müdürü, 1. ve 2. Basamak sağlık hizmet sunucuları ve TAP Vakfı temsilcileri katılacaklar.

Toplantımızda sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Bilgi için:    TAP Vakfı       Ezgi Öztosun    Tel: 212 257 79 41       e-posta: [email protected]