Medya

Guvenli Annelik Toplantısı BULTEN_Trabzon

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü ve Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması

2 Aralık 2010 tarihinde

Güvenli Annelik Programı Toplantısını Gerçekleştirecektir.

TRABZON İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, aile sağlığı konusunda çalışan TAP VAKFI işbirliği ile 2008 yılından bu yana Güvenli Annelik Eğitim ve Danışmanlık Programı uyguluyor.  Bu program kapsamında aile sağlığı merkezlerine gelen anne adayları ve lohusalara yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunuluyor.  Bu toplantı sağlık hizmet sunucularının bir araya gelerek çalışmayı değerlendirmesini amaçlıyor.

Trabzon’da her yıl yaklaşık 20.000 doğum gerçekleşiyor. Doğumların % 99,7’sinin hastanede gerçekleştiği ilde, bir gebe gebelik dönemi boyunca ortalama 4,4 kez izlenmekte, bebekler ise ortalama 8 kez sağlık kontrolüne gitmektedir.  Annelere ve bebeklere sunulan sağlık hizmetlerini geliştirmek, anne ve bebek ölümlerini önlemek üzere Sağlık Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşları işbirliği içinde çalışıyorlar.

Caroline Koç’un başkanlığını yaptığı Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı, 2004 yılından bu yana Güvenli Annelik projeleri uyguluyor.  Güvenli annelik, anne ve bebek ölüm ve sakatlıklarını önlemeyi ve anne-bebek sağlığını geliştirmeyi amaçlıyor. Vakıf, merkezinin bulunduğu İstanbul’un yanı sıra, Düzce, Diyarbakır,  Şanlıurfa, Ordu, Rize, Gümüşhane ve İzmir illerinde de güvenli annelik çalışmalarını yürütüyor.

Güvenli Annelik Programı kapsamında sağlık hizmet sunucuları katıldıkları eğitim programlarını takiben, zaten 1. basamakta Sağlık Bakanlığı’nın talimat ve genelgeleriyle birlikte yapılan gebe ve lohusalara yönelik eğitim ve danışmanlık çalışmalarına daha sistematik olarak başlıyorlar. Trabzon’da 200 Aile Hekimliği bölgesinde bu konuda eğitimli bir sağlık personeli var. Eğitim çalışmaları annelere verilen broşürler, eğitimde kullanılan danışmanlık atlasları ve eğitim materyalleri ile de destekleniyor.

TAP Vakfı sahadan gelen talepler doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde güvenli annelik programına bebek bakımı eğitim materyallerini de ekledi. Bu aydan başlayarak program kapsamına bebek bakımı da eklenmekte, böylece 0-2 Yaş bebek bakımı sağlık birimlerinde anneler için daha kapsamlı ve görsel materyallerle desteklenerek anlatılacak.

Sağlık Hizmet Sunucuları ile Park Restaurant’ta saat 11.00 ‘de başlayacak toplantıya İl Sağlık Müdürü, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şubesinden sorumlu İl Sağlık Müdür Yardımcısı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Müdürü ve çalışanları, KTÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ABD Başkanı,1. ve 2. Basamak sağlık hizmet sunucuları ve TAP Vakfı temsilcileri katılacaklar.

Toplantımızda sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Toplantı Yeri: Park  Cafe & Restaurant

Cumhuriyet mahallesi Uzun Sokak Cümle Çıkmazı No: 3 Tel : 462 – 322 29 99

Bilgi için :   TAP Vakfı

Ezgi Öztosun Tel : 212 257 79 41

e-posta :  [email protected]