Medya

Ümit Benan Lansman Bülten

ÜMİT BENAN, TAP VAKFI İÇİN TASARLADIĞI ‘ÖZGÜRLÜK’ TEMALI PAŞMİNA, ÇANTA VE ŞEMSİYELERİN LANSMANI İÇİN

TÜRKİYE’YE GELİYOR

TÜRKİYE AİLE SAĞLIĞI VE PLANLAMASI VAKFI( TAP Vakfı, DÜNYACA ÜNLÜ TASARIMCI ÜMİT BENAN İLE İŞBİRLİĞİ YAPTI

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP Vakfı) çalışmalarında farkındalık yaratmak amacıyla dünyaca ünlü Türk tasarımcı Ümit Benan ile işbirliği yaptı. Ümit Benan, TAP Vakfı işbirliği çerçevesinde ‘Özgürlük’ teması ile çanta, paşmina ve şemsiyeden oluşan mini bir koleksiyon hazırladı. Bilgi ve eğitimin bireyi özgürleştiren en temel dinamik olduğu gerçeğine dikkat çeken bu özel koleksiyon 15 Aralık Cumartesi gecesi Rahmi Koç Müzesi’nin TAP Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Caroline Koç’un evsahipliğinde gerçekleşecek özel bir davetle tanıtılacak.

Ümit Benan, TAP Vakfı’na destek olmak amacıyla tasarladığı ve Beymen (İstinye Park, Nişantaşı, Akmerkez ve Kavaklıdere Ankara Mağazaları) ile Haremlique Suadiye ve Haremlique Akaretler’de satışa sunulacak koleksiyonunun lansmanında hazır bulunacak.

TAP Vakfı Hakkında:

İş adamı Vehbi Koç önderliğinde 1985 yılında kurulan Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı, 27 yıldır bireylerin ve ailelerin yaşam kalitesini yükseltmek, kadınların aile ve toplum içindeki statülerini geliştirmek için bilgilendirme, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Anne ve bebek sağlığını geliştirmeyi hedefleyen güvenli annelik programı ile gebe ve lohusalara yönelik çalışmalar sürerken, dezavantajlı bölgelerde yaşayan kadınları desteklemeyi amaçlayan kadın sağlığı eğitim programları yerel yönetimlerin işbirliği ile yaygınlaşmaktadır. Büyüme ve değişim başlığı altında gelişim süreçlerini destekleyen programlar ergen, ebeveyn ve öğretmenlerin işbirliği ile devam etmektedir.

Ümit Benan Hakkında

Ümit Benan 1980 yılında Stutgart’ta doğdu, iki yaşında İstanbul’a taşındı. 15 yaşına kadar İstanbul’da yaşayan Ümit Benan, vaktini okul ve ev arasında geçirirken bir yandan da ailesinin sahibi olduğu tekstil şirketinde moda endüstrisine dair temel bilgileri babasından edindi. 18 yaşında İsviçre’nin Logano şehrinde liseyi bitiren Ümit Benan, marketing ve halkla ilişkiler okumak üzere Bostan’a taşındı. Bu dönemde Ümit Benan’ın kozmopolit ve çok kültürlü karakteri ortaya çıkmaya başladı. ABD’de yaşadığı süre içerisinde bir moda tasarımcısı olmaya karar verdi ve yaz tatillerini Milano’da çizim dersleri alarak geçirdi. Lisans diplomasını aldıktan sonra Milono’ya taşındı. Burada Marangoni Institute’de moda tasarımı master programına yazıldı. Milano’da iki yıl boyunca Central Saint Martin’s College of Art ve Design in London’da stil kursları aldı. Bir yandan da tekstil ile ilgili tüm bilgileri ilk öğretmeni olan babasından öğrenmeye devam etti. 24 yaşında ABD’ye geri dönen Ümit Benan, Parson The New School for Design’da dizayn üzerine dersler almaya devam etti. Bir süre uluslararası alanda önde gelen tasarımcılarla çalışan Ümit Benan, 2009 yılında Ümit Benan ismini lanse etti ve kendi ismiyle iş yapmaya başladı. Ümit Benan bu dönemde ilk ödülünü Pitti Immagine and L’Uomo Vogue tarafından Alta Roma işbirliği ile düzenlenen yarışmada aldı. Ümit Benan’ın yaratıcılık vizyonu somutluk üzerine kuruluyor. Ümit Benan öncelikle insanları gözlemliyor, fotoğraflarını çekiyor ve çektiği fotoğraflar bakarak bu kişilerin kim oldukları ve üzerlerine ne giymeleri gerektiği üzerine çalışıyor. Ümit Benan bütün bu çalışmaların ardından yaratım sürecine giriyor.