Duyurular Kadın Sağlığı eğitim Programı Sahadan Notlar

Sahadan Notlar 6

Havva Merve Karyağdı, Klinik Psikolog, KSS Eğitimcisi, İBB Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Bahçelievler İSADEM
Havva Merve Karyağdı, Klinik Psikolog, KSS Eğitimcisi, İBB Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Bahçelievler İSADEM

 2020 yılında TAP Vakfı’nın eğitimlerine katılarak kadınları güçlendirme amaçlı farklı bakış açılarına sahip olma şansını elde ettim. Öğrendiğim bilgiler kendimi keşfetme ve sağlıklı olma durumlarına yardımcı olmuşken, başkalarıyla da paylaştığımda benliğimle bütünleştirerek anlatmam katılımcıların daha fazla etkilenmesi ve akıllarında kalmasına sebep olmuştur. Aldığım eğitimlerden ‘Kadın Bedeni Tanıma, Cinsel Eğitim, Güvenli Cinsellik, Kadın Sağlığı Sorunları, HIV ve AIDS, Toplumsal Cinsiyet başta olmak üzere sıklıkla sunmaya çalıştığım ve sağlıklı yaşama dair birçok işlevsel bilgiyi barındırarak gündelik hayatta nasıl uygulanabilirliğine dair kolaylığı katılımcının ilgisini çekmektedir. 

Eğitim verirken amacım özellikle cinsel algı ve yaşam temelinde doğru bilinen yanlışlar veya bilinmeyen bilgilerin öğretilmesi, öğretilirken rahat bir kendini ifade etme alanı oluşturularak paylaşım yapılması ve sonucunda cinsellik, sağlık gibi konuların hayatın temel ihtiyaçlarından biri olup bu konuda ‘konuşabilirim, isteyebilirim, düşüncemi söyleyebilirim’ inancı geliştirerek kadını biyopsikososyal açıdan güçlendirmektir. 

Toplumumuzda yaygın olarak cinsellik, aile planlaması, kadın sağlığı gibi konular pek konuşulmayıp veya konuşulduğunda da doğru bilgiler ışığında olmadığından birçok kişi aslında zarar görerek veya eksiklik hissederek kalitesiz yaşamaya mahkûm olmaktadır. Dolayısıyla TAP Vakfı eğitimleri bu zayıflığı gidermeye katkı sağlayarak daha sağlıklı yaşam için çalışmalar yapması ve bunun bir parçası olduğumu bilmek benim için oldukça değerlidir. 

Kurumumda vermiş olduğum eğitimler sırasında gelen örneklerden bazıları; ergen bireyin adet olma sürecinin anlatılmaması ve sonrasında yaşadığı olumsuz benlik algısı. Bir diğeri, partnerle yaşanılan cinsel ilişki de onay almanın bilinmiyor olmasının getirdiği zorluk ve bunun çözümünü görüp daha sağlıklı ve istekli cinsel ilişkiyi yaşamayı öğrenmesi, ayrıca kendi kendine meme muayenesini yapması sonucu doktora gidip kist olduğunu öğrenip tedaviye başlaması. Başka bir örnek ise, danışanın yaşadığı cinsel işlev bozukluğunun eğitimler sırasında farkına varıp uzman desteğiyle çözüme başlaması gibi birçok sorunun çaresine dair farkındalık oluşması ve bunun neticesinde oluşan olumlu geri dönüşlerle karılaşmanın memnuniyetini yaşamaktayım. 

Umarım TAP Vakfı ile birlikte daha fazla kadın ve toplumu güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapmak için buluşuruz.

Havva Merve Karyağdı