Duyurular

Sahadan Notlar – 8

Merhaba. Adım Zeynep. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nde 2015 yılından beri sosyolog olarak çalışıyorum. 2019 yılının sonundan beri de aynı zamanda merkezin sorumluluğunu yürütüyorum.

2014 yılında almış olduğum Kadın Sağlığı Eğitim Programı Eğitici Eğitimi’nin ardından, her sene düzenli olarak KSEP grupları açtım. 2018 yılından bu yana da belediye çalışanı kadınlarla programı sürdürmekteyim.

Çoğumuzun algısında yer etmiş olan, beyaz yakalı kadınların bu tür eğitimlere ihtiyacı olmadığı çünkü bilgiye erişim kaynaklarının yeterliliği sayesinde birçok şeyi bildiği inancı, benim için bu eğitimlerle yıkıldı. Çünkü aslında her ne kadar bilgi kaynakları elimizin altında olsa da, konu kadın bedenine gelince törpülenen ve baskılanan merakımızla baş başa kalmışız. Toplumun üzerimize yıktığı cinsiyet rollerinden azade olamadığımız için bunlarla boğuşup, bir yandan da öğretilen yanlışların üzerine yeni yanlışlar koyarak ilerlemek zorunda bırakılmışız.

KSEP tüm bu konularda yolumuzu açan, hayatımızı kolaylaştıran bir program olmaya devam ediyor. KSEP sayesinde kronikleşen sistitten kurtulan, enfeksiyonlarına çözüm bulan, gebe kalma zamanını doğru hesaplayabilen, smear ve HPV DNA testleri sayesinde olası bir kötü süreci zamanında engelleyen, istemediği şeye hayır diyebilme becerisi kazanan kadınlarla dolu çevrem. Her birinden farklı zamanlarda, farklı şekillerde teşekkür almak bile yaptığımız işin ne kadar da önemli olduğunu sürekli hatırlatıyor bize.

İyi ki varsın KSEP!

Sosyolog Aslı Zeynep GÜLÇAY AKMARUL
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi8