Ergen ve Gençlik Çalışmaları

Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Genç Kızlar Güçleniyor Projesi

HÜSNÜ M.ÖZYEĞİN VAKFI GENÇ KIZLAR GÜÇLENİYOR PROJESİ

Kız öğrencilerin sağlık, beden ve hijyen konularında bilgi düzeylerini ve farkındalıklarını arttırarak öz bakım becerilerini geliştirmek amacıyla Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Ortaöğrenim Kız Öğrenci Yurtları’nda eğitimler yapıldı.

2009-2011 yılları arasında 9 ilde (Ağrı, Muş, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bitlis, Siirt, Batman, Van, Bingöl), 13 yurtta, 63 grupla 1579 kız öğrenciye “Sağlık ve Özbakım Eğitim Programı” uygulandı.

1. Şanlıurfa                              Dilnihat Özyeğin Ortaöğrenim Kız Öğ. Yurdu

2. Diyarbakır                           Sedef Betil Ortaöğretim Kız Öğ. Yurdu

3. Muş                                     Ayşen Özyeğin Ortaöğretim Kız Öğ. Yurdu

4. Siirt                                      Dirayet Süren Ortaöğretim Kız Öğ. Yurdu

5. Ağrı                                     Melek Pakize Erden Ortaöğrenim Kız Öğ.Yurdu

6. Bingöl                                  Ayşen Özyeğin Ortaöğrenim Kız Öğ. Yurdu

7. Van – Erciş                           Ayşen Özyeğin Ortaöğrenim Kız Öğ. Yurdu

8. Bitlis                                    Ayşen Özyeğin Ortaöğrenim Kız Öğ. Yurdu

9. Şanlıurfa / Viranşehir         Ayşen Özyeğin Ortaöğrenim Kız Öğrenci Yurdu

10. Muş / Malazgirt                Zübeyde Hanım Ortaöğrenim Kız Öğrenci Yurdu

11. Batman                             Düriye Neş’e Pekin Ortaöğrenim Kız Öğrenci Yurdu

12.Muş                                    Ayşen Özyeğin Kız Öğrenci Yurdu

Eğitimlerin içerikleri ve süreleri öğrencilerin yaş dönemlerine uygun olarak düzenlenmiştir. 9.-10. sınıflar için 3,5 saatlik, 11-12. sınıflar için 4 saatlik ve aşağıda yazılı başlıkları içeren bir eğitim programı planlandı.

·                Ergenlik ve bedeni tanımak

·                Adet Süreci-doğurganlık ve adet hijyeni

·                Ortak yaşam ve öz bakım

·                Cinsellik kavramı ve boyutları

·                Toplumsal cinsiyet

·                Güvenli cinsellik

Yurt müdürlerinin organizasyonu ile planlanan eğitimler 20-25 kişilik öğrenci grupları ile gerçekleştirildi. Öğrenciler eğitimde istekli ve katılımcıydılar. Eğitim sonrasında bireysel danışmanlık hizmeti verildi.

Eğitim öncesi ve sonrasında ön test ve son test uygulandı. Öğrencilerin eğitim öncesinde üreme organları ve işleyişi, temizlik konularında %60 olan bilgi düzeyi eğitim sonrasında %95’e ulaşmıştır.

EĞİTİCİ EĞİTİMİ PROGRAMI

MEB işbirliği ve Hüsnü M.Özyeğin Vakfı tarafından, eğitim çalışmalarını sürdürülebilir bir modele taşımak amacıyla 14 ilden 30 yurt katılımı ile bir proje gerçekleştirildi.   Öğrencilere yönelik uygulanan tüm çalışmalarının yurtlarda devamlılığını sağlamak üzere 40 belletmen öğretmen bu eğitimleri devam ettirmek üzere yetiştirildi.

Ortaöğrenim Kız Öğrenci Yurtları’nda çalışan belletmen öğretmenlere yönelik 12-16 Eylül 2011 tarihlerinde bir eğitici eğitimi yapıldı. 40 belletmen öğretmenin katıldığı bu eğitimin amacı yurtlarda kalan kız öğrencilere “sağlık özbakım, toplumsal cinsiyet, iletişim, özgüven ve geleceğe bakma” konularını aktarma becerisi kazandırmak olarak tanımlandı. Eğitici eğitiminde sağlık ve özbakım, toplumsal cinsiyet konuları TAP Vakfı tarafından uygulandı. Belletmen öğretmenlere teorik uygulama yanında sunumlar aracılığı ile geribildirimler verildi.

İkinci aşamada Şubat 2012 tarihinde eğitim uygulayan belletmenlere yönelik tamamlama eğitimleri yapıldı ve modülerin uygulamasındaki sorunlar ve deneyimler hakkında tartışıldı. Projenin izlem ve destek çalışmaları Özyeğin Vakfı tarafından sürdürülmektedir.