Haberler

19 Üniversitede 1 Aralık HIV VE AIDS Farkındalık Günü Etkinlikleri Gerçekleştirdik!

1 Aralık HIV ve AIDS farkındalık çalışmalarımızı bu sene de bir çok farklı üniversite ile ortaklaşa gerçekleştirdik. OKEY sponsorluğunda yürütülen çalışmalar kapsamında KKTC ve 4 ildeki 19 üniversiteden yaklaşık 30 bin öğrenciye ulaştık.

1 Aralık etkinlikleri kapsamında seminerler, stant çalışmaları, akran eğitimleri, sempozyumlar düzenledik. Vakfımız çalışanları, jinekolog ve enfeksiyon hekimleri gibi alandan farklı uzman kişiler ve özne derneklerden gelen konuşmacıların katılımıyla düzenlenen sempozyumlarda bu katılımcılar, öğrencilerle bilgilerini  ve deneyimlerini paylaştılar. Stantlarda güvenli cinsellik broşürlerimiz, rozetler, kırmızı kurdeleler, etiketler ve posterlerimizi gençlerle paylaştık. 

Kasım ayında stant çalışmalarını yürütecek olan 700 öğrenciyle eğitim semineri gerçekleştirdik. Standlarda görev alan eğitimini tamamlamış öğrenciler, HIV’le ilgili mitler konulu çarkıfelek oyununun da yardımıyla akranlarına HIV hakkında doğru ve güvenilir bilgi verdiler. Özellikle sağlık bilimleri fakültelerinde, ebelik, tıp, diş hekimliği, acil tıp teknisyenliği, hemşirelik öğrencilerinin katılım gösterdiği çalışmalarla gençlerle  HIV ve AIDS konuştuk. 

Çalışmamıza Girne Amerikan Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Kıbrıs İlim Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, İzmir Tınaztepe Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Fenerbahçe Üniversitesi, İstanbul Gedik Üniversitesi,  Acıbadem Üniversitesi, Atlas Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi katıldı. Toplamda 19 üniversiteye ve yaklaşık 30 bin öğrenciye ulaştık. 

 

İzmir Tınaztepe Üniversitesi’nden öğrenciler aynı zamanda Bornova Küçükpark’ta da bir stand açarak bilgilendirme çalışmalarını üniversite dışına da taşıdılar. Öğrenciler standlarda özellikle çarkıfelek oyununa ilgi gösterdiler, oyun sayesinde HIV’le alakalı bir çok bilgi öğrendiler. Gençler kendilerine ve arkadaşlarına HIV farkındalık haftasının sembolü olan kırmızı kurdeleyi yakalarına broş olarak ve bileklerine bilezik olarak taktılar. 

1 Aralık HIV farkındalık çalışmalarımız kapsamında İstanbul, İzmir, Manisa, Adana ve Girne’deydik…

  • 30 Kasım’da Girne Amerikan Üniversitesi ve  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi,
  • 1 Aralık tarihinde İzmir Ekonomi Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Özyeğin Üniversitesi Kadın Çalışmaları ve LGBTİ+ Kulübü, İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kıbrıs İlim Üniversitesi Hemşirelik ve Tıp Fakülteleri,
  • 2 Aralık tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, 
  • 1-2-3 ve 4 Aralık tarihlerinde İzmir Tınaztepe Üniversitesi Hemşirelik ve Ebelik Fakülteleri,
  • 3 Aralık İzmir Ekonomi Üniversitesi,
  • 5 Aralık tarihinde Üsküdar Üniversitesi Ebelik ve Hemşirelik Fakültesi ve Fenerbahçe Üniversitesi Hemşirelik Kulübü,
  • 6 Aralık tarihinde Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi,
  • 7 Aralık tarihinde Maltepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile stant çalışmaları, sempozyum gerçekleştirdik.