Haberler

Erkek Sağlığı Eğitim Programı ilk uygulaması tamamlandı

Erkek Sağlığı Eğitim Programı

Erkek Sağlığı Eğitim Programı(ESEP);  Kadın Sağlığı Eğitim Programı eğiticilerinin alan çalışmaları sürecinde; kadınların aldıkları eğitimin bir benzerinin eşleri için de gerçekleştirilmesi taleplerinden hareketle özellikle Batı bölgelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve civarındaki il ve ilçelerden uygulamaya başlamak üzere  hazırlanmıştır. Önemli bir ihtiyaca vurgu yapmakla birlikte eğitimlere erkek katılımının güç olması sebebiyle benzer bir çalışmanın olmadığı ESEP, erkeklerin üreme ve cinsel sağlık konusunda bilgilenmelerini sağlayarak koruyucu sağlık bilincinin yükseltilmesini desteklemek amacına odaklanmıştır.

İlk defa İzmir’de Güzelbahçe Belediyesi’nde Duygu Yılmaz tarafından gerçekleştirilen “Erkek Sağlığı Eğitim Programı” 7 haftalık bir eğitimin ardından 13 erkeğin katılım belgesi almasıyla kapandı.

ESEP ilk uygulaması, 7 oturumdan oluşan ve 90’ar dakikalık 7 modülün, 18 yaş üstü erkeklerden oluşan 15-20 kişilik kapalı grup çalışması şeklinde, görsel eğitim materyalleri eşliğinde uygulanmıştır. Oturum başlıkları; İlişkiler ve İletişim, Bedeni tanımak, Cinsellik I, Cinsellik II, Üreme sağlığını korumak, Cinsel haklar, Değerlendirmedir.