Haberler

Eskişehir Ergene Cinsel Eğitim ve Danışmanlık Çalıştayı yapıldı

ERGENE CİNSEL EĞİTİM VE DANIŞMANLIK ÇALIŞTAYI -ESKİŞEHİR

Eskişehir’de ilköğretim kademesi için 27-29 Mayıs 2013 tarihlerinde ilki gerçekleştirilen “Ergene Cinsel Eğitim ve Danışmanlık Çalıştayı”nın ikincisi lise kademesi için 6-8 Kasım 2013 tarihlerinde  gerçekleştirdi.

Lise kademesi psikolojik danışmanlarını ve rehber öğretmenleri, ergene cinsel sağlık eğitimi ve danışmanlık konusunda daha donanımlı, güçlü ve yapıcı bir noktaya taşımayı amaçlayan çalıştaya  22 psikolojik danışman ve rehber katıldı. Eğitim çalışmasına  Eskişehir Gelişim Koleji ev sahipliği yaptı.

Odunpazarı İbrahim Kurşungöz Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nden gelen talep üzerine organize edilen çalıştaya, 15’i devlet okullarının 4’ü özel okulların ortaokul kademelerinde, 5’i Odunpazarı ve Tepebaşı Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nde görevli 24 psikolojik danışman/rehber öğretmen gönüllü olarak katıldı. Çalıştayda eğitim ekibimizden Efsun Sertoğlu ve Eylem Karakaya kolaylaştırıcı olarak rol aldı.

3 günlük çalıştay süresince, psikolojik danışmanların ve rehber öğretmenlerin;

* Cinselliğe yaklaşımlarını ve bu konudaki değerlerini fark etmelerini sağlayarak bilgilendirme-danışmanlık süreçlerinde objektif bir duruş sergilemelerini,

* Lise çağındaki ergenlerin cinsel gelişim süreçlerindeki bilgi ihtiyacına yönelik cinsellik kavramı, ergenlik değişimleri ve üreme sistemi, güvenli cinsellik ve yasal boyut, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, doğurganlığın düzenlenmesi, cinsellik fizyolojisi, kadın erkek cinselliği konuları hakkında bilgilenmelerini,

*Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı, cinsel haklara saygılı, özel hayatın sınırlarını koruyabilen bir eğitim-danışmanlık ortamı oluşturmalarını destekleyecek çalışmalar yaptık. Çalışmalar interaktif yöntemle, uygulama, oyun, vaka analizi ve tartışma teknikleri kullanılarak gerçekleştirildi.

Lise kademesi için çalışma sürdürülürken Mayıs ayında gerçekleştirilen ilköğretim kademesi için Gelişim Koleji’nde örnek uygulamalar yapıldı. 5. ve 6. Sınıflardan birer şubeye iki ders saatinde “ergenlik değişimleri” ve “beden” konuları Efsun Sertoğlu tarafından uygulanırken, her derste iki danışman gözlemci olarak bulundular. İlköğretim kademesi için psikolojik danışman ve rehber öğretmenler tarafından uygulanabilmesi için çalışma grubu oluşturuldu.