Haberler

Kasım Buluşmaları 2021

TAPV olarak, UNFPA Türkiye Ofisi iş birliği ile “Ergen Sağlığı” çalışmaları kapsamında 2017 yılından bu yana sürdürdüğümüz toplantı dizisi; ergenlerin gelişim süreçleri ve sağlığını gündemine alarak, bu alanda farkındalığı yaygınlaştırmayı ve bilgi paylaşımını amaçlamaktadır. Toplantılarımıza psikolojik danışmanlar, öğretmenler, sivil toplum ve meslek kuruluşları temsilcileri, akademisyenler, kamu birimleri temsilcileri, ve üniversite öğrencileri katılmaktadır.

Gelenekselleşen TAP Vakfı Kasım Buluşmaları’nın bu yılki gündemi “Kapsamlı Cinsellik Eğitimi Bağlamında İlkokuldan Liseye Öğretim Programlarının Analizi”. UNFPA Türkiye Ofisi desteği ile Prof.Dr. Fatma Bıkmaz liderliğinde, Doç.Dr. Canay Demirhan İşcan, Araş. Gör. Dr. Ece Koçer ve Araş. Gör. Metin Kartal’dan oluşan ekip ile yürütülen müfredat araştırmasından elde edilen ilk bulguların ve yorumların paylaşıldığı etkinlik 2 gün sürdü.

29-30 Kasım 2021 saat 15:00-17:30 aralığında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen etkinliğin ilk gününde araştırma ve bulgular paylaşılırken ikinci gün akademik yorumu ve okul uygulamaları gündeme taşındı. Etkinliğin ilk gününde ayrıca “Gençler Ne Diyor” Bölümünde Cinsellik Eğitiminin kazanımları ve olmamasının yarattığı sonuçlar üzerinden 10 üniversite öğrencisi de görüşlerini paylaştı. İkinci günde de oturumlar sonrası yapılan 2 atölye çalışmasında okul öncesi-ilkokul-ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan öğretmen ve psikolojik danışmanların öneri ve görüşleri alındı.

İki gün boyunca moderasyon eşliğinde 9 konuşmacının paylaşımda bulunduğu etkinliğimizi toplamda 800 den fazla izleyici takip etti. İzleyicilerin soruları ağırlıklı olarak okul uygulamalarına odaklanırken, soruların tamamının yanıtlanmasına özen gösterildi.

Etkinliğin konusu olan araştırma raporu 2022 yılında yayınlanacak olup etkinliği kaçıranlar ya da yeniden izlemek isteyenler için de video kayıtlarına YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Kasım Buluşmaları 2022’de görüşmek üzere!