Duyurular Haberler

Kırklareli Güvenli Annelik Eğitim ve Danışmanlık Programı gerçekleşti

Kırklareli Güvenli Annelik Eğitim ve Danışmanlık Programı

TAP Vakfı  tarafından 14-15 Temmuz 2014 tarihlerinde; Kırklareli Kamu Hastaneler Birliği’nin talebi üzerine, ikinci basamak sağlık çalışanlarına yönelik olarak Kırklareli’nde Güvenli Annelik Eğitim Danışmanlık Programı uygulandı. Eğitime; Kırklareli Devlet Hastanesi, Vize Devlet Hastanesi, Babaeski Devlet Hastanesi ve Lüleburgaz Devlet Hastanesi’nden 18 ebe-hemşire katıldı.

Her hastanede “Gebe Okulu” açılması için sürdürülen çalışmalar kapsamında Kamu Hastaneler Birliği tarafından en az iki sağlık çalışanı görevlendirilmiş ve eğitimlerin yapabilmesi için alt yapı çalışmalarına başlanmıştır. Bu kapsamda; sağlık çalışanlarının gebe-lohusalara yönelik eğitim-danışmanlık ve bilgilendirme hizmetlerine ilişkin beceri kazanmalarını amaçlayan iki günlük eğitim programı uygulandı.

Eğitimde gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemde kadınların bilgilenmeleri için sağlık personelinin kadınlara yönelik uygulaması gereken bilgi paketi ve eğitim materyalleri paylaşıldı. Katılımcılara örnek sunumlar yaptırılarak eğitimlere hazırlık yapıldı. Eğitimin 2. gününde eylem planı oturumunda her bir hizmet sunucu eylem planlarını oluşturdular. Eğitim sonunda sağlık çalışanlarına Güvenli Annelik Eğitim Seti (15 set) verildi.