Duyurular Haberler

Mardin Güvenli Annelik Toplantısı gerçekleşti

 

Mardin Güvenli Annelik Semineri

 

TAP Vakfı, Güvenli Annelik Programı kapsamında Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte Mardin’de 7-8 Ocak 2014 tarihlerinde hekim, hemşire ve ebelere yönelik bir seminer programı uygulamıştır.

 

7 Ocak ve 8 Ocak günü aynı program farklı sağlık personelleri için tekrarlandı. Programa il merkezi ve ilçelerden ilk güne 66, ikinci güne 61 sağlık personeli katıldı.

 

Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Nureddin Özdener’in Mardin ili üreme sağlığı bilgilerini paylaşmasıyla başlayan program, Güvenli Annelik Programı tanıtımının ardından Dr. Güneş Tomruk tarafından aktarılan “Doğumsonu Gebeliği Önleyici Yöntemler” konusu ile devam etmiştir. Sonrasında Eylem Karakaya’nın paylaştığı “Doğumsonu Cinsel Yaşam” konusuyla devam eden program ve ikinci yarıda Prof. Dr. Mithat Erenus “Riskli Gebelikler ve Gebelik Testleri” sunumu ile sonlanmıştır.

 

 

Toplantıda; doğum sonrası emzirme ve gebelikten korunma yöntemleri, doğum sonrası cinsel yaşam, cinsel yaşama başlama zamanı, doğum sonrası cinsel sorunlar ve sorunlara klinik yaklaşım, doğum sonrası cinsel yaşam için danışmanlığın önemi ve danışmanlık adımlarını içeren bilgilendirici sunum yapıldı. Özellikle emzirme döneminde kadınların hangi yöntemlerle korunabileceği, yöntem danışmanlığı yapılırken nelere dikkat edileceği vurgulandı. Emzirmenin Türkiye’de ne durumda olduğu, burada sağlık çalışanlarına nasıl sorumluklar yüklendiği tartışıldı. Danışmanlıkta kullanılabilecek yeni broşürün işlerini kolaylaştıracağı vurgulandı. Toplantının ikinci yarısında“Riskli Gebelikler ve Gebelik Testleri” konusunda erken yaş, ileri yaş gebelikleri ve riskleri;  ilerleyen teknoloji ile birlikte kabul gören ve rutine giren gebelik testleri nelerdir, ne zamanlar yapılır konuları tartışıldı.

 

Doğumsonu Cinsel Yaşam ve Gebeliği Önleyici Yöntemler

Dr. Güneş Tomruk, Eylem Karakaya

Doğum sonrası cinsel yaşama başlama zamanı, oluşabilecek cinsel sorunlar ve öneriler, doğum sonrası emzirme ve kullanılabilecek gebeliği önleyici yöntemler konuları tartışıldı.

Süre: 3 saat

 

Riskli Gebelikler ve Gebelik Testleri

Prof. Dr. Mithat Erenus

Erken yaş, ileri yaş gebelikleri ve riskleri;  ilerleyen teknoloji ile birlikte kabul gören ve rutine giren gebelik testler nelerdir, ne zamanlar yapılır?

Süre: 3 saat

 

7-8 Ocak 2014

Yer: Mardin Erdoba Elegance Otel

Güvenli Annelik Seminer Programı’na ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.