Haberler Kadın Sağlığı eğitim Programı Sahadan Notlar

Sahadan Notlar 2

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı bulunan Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezinde 2011 yılından bu yana ön görüşme pozisyonunda görev alıyorum. 2013 yılında TAPV tarafından düzenlenen Kadın Sağlığı Eğitim Programına katıldım ve hem kadın olarak hem de eğitmen olarak hayatımdaki değişiklikler bu yıldan sonra başladı.

Sibel Türkmen

Farklı kadın grupları ile bir araya geldim. Bunların arasında EBB’de çalışan kadın personel, danışma merkezinden hizmet alan kadınlar, genç üniversiteli kadınlar, H Tipi cezaevinde tutuklu/hükümlü bulunan kadınlar, kırsalda yaşayan kadınlar vb. yer alıyordu. Düzenlenen seminer ve eğitim çalışmalarında 1000’in üzerinde kadınla bir araya gelme fırsatı buldum. Bana bu fırsatı verdikleri için hepsine çok teşekkür ederim. İlk zamanlarda zorlandığım, devam etme konusunda karamsarlığa düştüğüm zamanlar olmadı değil. Böyle zamanlarda da hep karşıma farklı bir grup deneyimi çıktı ve ben o kadınlarla temas ettikçe hiç bırakmamalıyım dedim.

Cezaevinde açılan KSEP buna en iyi örnek benim için. Kadın her yerde kadın. Cezaevinde olsa da, üniversite eğitimi alıp bir işte çalışsa da… Bazı konuları konuşamadığımızı, soramadığımızı, bildiklerimizin de eksiklikleri olduğunu, bu grup çalışmaları ile deneyimlemiş oldum. Korunma yöntemleri, üreme sağlığını koruma (akıntılar), cinsellik, üreme organları vb gibi konularda ihmallerin çok fazla olduğunu gözlemledim. Eğitim sonunda yaptığım bireysel paylaşımlarda bu konuları konuşmak ve çözüm bulmak konusunda istekli olduklarını da gördüm. Örneğin eğitim verdiğin gruplardan birinde kadınlardan biri her cinsel ilişkiden sonra vajinal haznesini çamaşır suyunu sulandırarak yıkadığını ya da sabun kullandığını söylemişti. Haznede ciddi tahrişler olduğunu, kanamalar başladığını ifade etmişti. Neden böyle bir yöntem deniyorsun dediğimde; temizlenmediğini, kendini kirli hissettiğini ifade etmişti. Sonraki paylaşımlarımızda doğru yöntemler ve cinsellik üzerine konuşarak baş etme yöntemleri hakkında paylaşımda bulunduk. Eğitim tamamlandığında artık sabun ya da çamaşır suyu kullanmadığını, tahrişlerinde ve kuruluğunda azalma olduğunu söylemişti.

Ben sayfalarca yazsam bu paylaşımları, eğitim/seminer sonunda aldığım geri bildirimleri bitiremem. Eminim sizlerin de öyledir. Uzun ama uzun yıllar hep bu çalışmaların içinde olmak temennisiyle…