Haberler Sahadan Notlar

Sahadan Notlar – Sinem Doğanay

Merhabalar,

Ben Sinem Doğanay, Eylül 2023 yılından itibaren TAP Vakfı’nda Kadın Sağlığı Seminerleri eğitmeniyim. Şuan Eskişehir’de Osmangazi Üniversitesi ve UNFPA ortaklığında yürütülen Kadın Sağlığı Danışma Merkezi Projesinde iki yıldır ebe olarak çalışıyorum.

Sahada ve merkezde farkındalık eğitimleri veriyorum. Bu eğitimlerde kadın sağlığı sorunları, gebeliği önleyici yöntemler, üreme sağlığı ve cinsel sağlık, özel günler ve haftalarla ilgili farkındalık oturumları, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet konularında danışmanlık ve bilgilendirme sağlıyorum. Ayrıca kadınlara, istenmeyen gebelikleri önlemek için aile planlaması yöntemlerini ücretsiz olarak temin ediyoruz.

Sahada, kadınların bilgi eksikliği, ekonomik ve sosyal engeller nedeniyle doğum kontrol yöntemlerine erişim sağlayamamasıyla karşılaşıyoruz. Ayrıca saha ziyaretlerimizde özellikle yabancı uyruklu kadın ve kız çocuklarında erken yaşta ve zorla evliliklerin yaygın olduğunu görüyoruz. Sahada ve merkezde kadın ve kız çocuklarına bireysel danışmanlık ve farkındalık eğitimleri vererek farkındalık oluşturmayı ve kadın güçlenmesini amaçlıyor ayrıca kız çocuklarına yönelik okul desteği için yönlendirmeler yapıyoruz.

Özellikle saha ziyaretlerinde kadınlarla aramızda oluşan karşılıklı güven duygusundan dolayı daha samimi ve sağlıklı bir danışmanlık hizmeti veriyorum. Verdiğim danışmanlığın sonrasında ise kadınların “smear testi ve mamografi” gibi sağlık kontrollerinin ücretsiz yapıldığı, (KETEM) Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerine ücretsiz gidebileceklerini bilgisini danışmanlık sağladığımız tüm kadınlarla paylaşmaktayız.

Ulaşabildiğimiz ve dokunabildiğimiz her kadın ve kız çocuklarını görmek bana huzur ve mutluluk veriyor. Bir ebe olarak; sağlıklı kadın, sağlıklı bebek ve sağlıklı toplum diyorum.   Üreme sağlığı, cinsel sağlık ve kadın sağlığı sorunları üzerinde daha detaylı konuşulması, tüm kadınların ve kız çocuklarının erişilebilirliğinin daha kolay olması temel bir haktır.

Bu hakların devamlılığı için daha özverili çalışmayı amaçlıyorum.

Eskişehir Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nden Sevgiler.