Haberler Sahadan Notlar

Sahadan Notlar – Yasemin Koçak

Merhaba ben Yasemin Koçak. Mart ayından itibaren TAPV’nin Hatay’da gerçekleştirdiği ”CSÜS ile Kadınları Güçlendirme Projesinde” ‘Üreme Sağlığı Danışmanı’ olarak çalışıyorum. Günde ortalama 10 kadın ile görüşerek kadın sağlığı sorunları, gebeliği önleyici yöntemler ve aile planlaması konularında danışmanlık ve bilgilendirme yapıyorum.

Saha çalışmasına başlarken en çok hasar alan şehirlerden biri olan Hatay’da bireysel görüşmeler sırasında ev ziyaretlerini nasıl yapacağımız konusunda çok fazla tedirginliklerimiz vardı. Konteyner kentlerde başladığımız danışmanlıklarda alan ve mahremiyet sıkıntısı yaşayan kadınların ne kadar zor şartlarda yaşadıklarını da görmüş ve deneyimlemiş olduk. Bu zor şartlara rağmen bize gönüllerindeki geniş evlerinin kapılarını açtılar. Bize olan güvenleri, sıcak kanlılıkları, misafirperverlikleri en önemlisi de bilgiye açık olmaları iş ve çalışma motivasyonumuzun her daim yüksek olmasını sağladı. Bu zor şartlarda yaşayan kadınların verdiğimiz danışmanlıklar sonrası sağlık kontrollerini unutmuş, nerede ve nasıl yapacağını bilmeyen kadınları ilgili hizmetlere yönlendirerek kadın sağlığının ne kadar önemli olduğunu vurguladık.

Gebelik sürecinde kadınların sağlık kayıtlarını yapmalarını, kontrollere düzenli olarak gitmeleri gerektiğini anlattık. Lohusalık sürecinde güvenli annelik eğitimleri verdik, beslenme ve temizliğin önemini vurguladık. Aile planlaması yöntemlerine erişimde önemli bir ihtiyaç var. Kadınlara, aile planlaması konusunda danışmanlık vererek taleplerine göre gebeliği önleyici yöntemlere erişimlerini destekliyoruz.

Bilgi eksikliği, ekonomik ve sosyal engeller nedeniyle gidemediklerini söyledikleri Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerine (KETEM) ücretsiz bir şekilde ulaşımlarını sağlayıp gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz.