Duyurular Haberler

“Şanlıurfa’da Gençlerin Güçlendirilmesi Projesi” Kapanış Toplantısı düzenlendi

“Şanlıurfa’da Gençlerin Güçlendirilmesi Projesi” Kapanış Toplantısı 

TAP Vakfı’nın Ergen ve Gençlik Çalışmaları kapsamında, Hollanda ve İsveç Başkonsoloslukları desteği ile Eylül 2012 – Şubat 2014 tarihleri arasında yürüttüğü “Şanlıurfa’da Gençlerin Güçlendirilmesi Projesi” kapanış toplantısı 26 Şubat tarihinde Şanlıurfa Nevali Hotel’de gerçekleşti. Toplantı;  proje sonuçlarının ve proje ekibimizin sürece ilişkin deneyimlerinin paylaşılması amacıyla Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, MEB Şube Müdürü Hülya Aydoğdu ve Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Komisyonu Başkanı Eyüp Sabri Ertekin’in katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

Toplantının açılış konuşmasını Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman yaptı. Kırcı konuşmasında Şanlıurfa’da gençler ve ergenlere yönelik yapılan çalışmaların öneminden bahsetti ve çalışmalara destek olan sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti. Kırcı ayrıca valilik bünyesinde faaliyete geçecek olan gençlik merkezlerinden de bahsetti. MEB Meslek Edindirme Şube Müdürü Hülya Aydoğdu; Şanlıurfa’nın doğurganlık oranlarını hatırlatarak, eğitim sürecinde zorlandıklarını, mevsimsel işçi olarak halkın göç etmesi sonucu okullaşma oranının düşük olduğunu, bu nedenle hızlandırılmış programlar yaparak ergenlerin eğitimlerinin tamamlamaya çalıştıklarını ifade etti. TAP Vakfı genel koordinatörü Nurcan Müftüoğlu; vakfın gençlik ve ergenlik dönemi ile yaptığı çalışmaları paylaştı, konuşmasında Türkiye’deki ve özellikle Şanlıurfa’daki kız çocuklarının okula devam etmediğini gösteren verileri aktardı.  Verilere dikkati çeken Müftüoğlu; Şanlıurfa’da kız çocuklarının erken evlendirilmesi ve okuldan uzaklaşmaları sonucunda oluşan tablo için neler yapılabileceğini toplantı sonunda tartışmayı önerdi.

Proje sonuçlarını proje koordinatörü Eylem Karakaya ve proje ekibi birlikte sundular. Ayrıca eğitime katılan 10-15 yaş arası 6 ergen toplantıya katılarak eğitim ve projeyle ilgili düşüncelerini paylaştılar. Ergenler özellikle projenin ve eğitimlerin onların hayal kurmalarında, geleceğe güvenle bakmalarında ve kendilerini rahat ifade etmelerinde etkili olduğunu belirttiler.