Medya

Guvenli Annelik Toplantısı BULTEN_Gümüşhane

Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü ve Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı

11 Aralık 2010 tarihinde

Güvenli Annelik Program Toplantısını Gerçekleştirecektir.

Gümüşhane 2009 İl Sağlık verilerine göre; yıl içerisinde 1.444 bebek doğumu, 15 bebek ölümü ve 12 ölü doğum tespit edilmiştir. Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü, Aile Sağlığı konusunda çalışan TAP VAKFI işbirliği ile 2009 Eylül ayından bu yana Güvenli Annelik Eğitim ve Danışmanlık Programı uyguluyor. Program kapsamında aile sağlığı merkezlerine gelen anne adayları ve lohusalara yönelik, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunuluyor.

Caroline Koç’un başkanlığını yaptığı Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı, 2004 yılından bu yana Güvenli Annelik Projeleri uyguluyor. Güvenli Annelik, anne ve bebek ölüm ve sakatlıklarını önlemeyi ve anne-bebek sağlığını geliştirmeyi amaçlıyor. Vakıf, merkezinin bulunduğu İstanbul’un yanı sıra, Düzce, Diyarbakır, Şanlıurfa, Ordu, Rize, Gümüşhane ve İzmir illerinde de güvenli annelik çalışmaları yürütüyor.

Güvenli Annelik Programı kapsamında gerçekleştirilen sağlık hizmet sunucuları katıldıkları eğitim programlarını takiben, gebe ve lohusalara yönelik eğitim ve danışmanlık çalışmalarına başlıyorlar. Gümüşhane’de gerçekleştirilen eğitimler sonucunda 66 sağlık hizmeti sunucusu Güvenli Annelik eğitim ve danışmanlık programına katılmıştırSağlık hizmeti kullanan gebe, loğusa ve anneler için gerçekleştirilen eğitim çalışmaları ise broşürler, eğitimde kullanılan danışmanlık atlasları ve eğitim materyalleri ile destekleniyor.

Sağlık Bakanlığı annelere ve bebeklere sunulan sağlık hizmetlerini geliştirmek, anne ve bebek ölümlerini önlemek üzere sivil toplum kuruluşları işbirliği içinde çalışmaktadır. TAP Vakfı alandan gelen talepler doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde güvenli annelik programına bebek bakımı eğitim materyallerini de ekledi. 2010 Aralık ayında başlayarak program kapsamına bebek bakımı da eklenecek, toplantıda 0-2 Yaş bebek bakımı sağlık birimlerinde anneler için daha kapsamlı ve görsel materyallerle desteklenerek anlatılacaktır.

20-21 Mayıs 2010 gerçekleştirdiğimiz Karadeniz Bölgesi Güvenli Annelik Sempozyumu’nun ardından, Gümüşhane Sağlık Hizmet Sunucuları ile 11 Aralık 2010 tarihinde Çimenler Otel’de gerçekleştireceğimiz paylaşım toplantımız 11:30’ da başlayacaktır. Toplantıya İl Sağlık Müdürü, 1. ve 2. Basamak sağlık hizmet sunucuları ve TAP Vakfı temsilcileri katılacaklar.

Toplantımızda sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Çimenler  Otel :                         11:30 – 12:30: Toplantı           &             12:30 – 13:30: Yemek

Bilgi için:    TAP Vakfı       Ezgi Öztosun    Tel: 212 257 79 41       e-posta: [email protected]