Organizasyonlar

Ümit Benan Lansman-2012

Özgür Kız Çocukları için Bir Aradaydık

TAP Vâkıfı olarak, 27 yıldır bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek, kadınların ve kız çocuklarının bilgiye erişimini artırmak için cinsiyet eşitliği temelinde çalışıyoruz. Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Caroline N. Koç öncülüğünde, her sene farklı bir etkinlik yürüterek uygulamakta olduğumuz programlara dikkat çekiyor ve programlar için kaynak oluşturmaya çalışıyoruz. Bu amaçla, 2012 yılı çalışması olarak; İtalya’da koleksiyonlarını oluşturmakta olan Ümit Benan ile işbirliği yaptık. Ümit Benan İsviçre’nin Logano şehrinde liseyi bitirip, pazarlama ve halkla ilişkiler okumak üzere Bostan’a taşınmış, ABD’de yaşadığı süre içerisinde moda tasarımcısı olmaya karar vererek, yaz tatillerini Milano’da çizim dersleri alarak geçirmiştir. Lisans diplomasını aldıktan sonra Milano’ya yerleşen Benan, Marangoni Institute’de moda tasarımı yüksek lisans programını tamamlamış, uluslararası düzeyde tanınmış bir tasarımcıdır.

Benan, Vakfın çalışmalarına destek olmak amaçlı ‘Özgürlük’ temalı çanta, paşmina ve şemsiyeden oluşan mini bir koleksiyon hazırladı. Şemsiyenin insanı yağmura karşı, şalın soğuğa karşı koruduğu; çantanın ise kişinin kimliğini koruduğu metaforundan hareketle ürünleri tasarladığını belirten Ümit Benan, özgürlüğü temsilen kelebek figürünü kullandı. Benan, “Uçmak özgürlüktür, bu nedenle kelebeği seçtim. Özgürlük haklarını kullanabilmektir. Kız çocukları daha iyi bir eğitim ve gelecek için seçme özgürlüğüne sahip olmalılar” diyerek koleksiyonunu anlattı.

Koleksiyonun tanıtımı 15 Aralık 2012 gecesi Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleşen özel davet ile gerçekleştirildi. Ev sahipliğini Caroline N. Koç’un yaptığı davet; Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grubu Başkanı Haluk Dinçer ve eşi Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve eşi Oya Eczacıbaşı, Doğan  Ajansı Genel Müdürü Uğur Cebeci, Vakko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko, Atıl Kutoğlu, Emre Ergani, Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ve eşi Ayşe Polat, Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner ve eşi Ümit Boyner, Burhan Öçal, Ece Sükan, Dilara Endican, Selma Ergeç, Azra Akın’ın da aralarında bulunduğu iş, moda ve sanat dünyasını bir araya getirdi.