Cinsel Sağlık Danışma Hattı

Sağlıklı ve güvenli bir yaşam için bireylerin, cinsel ve üreme yaşamlarına dair bilimsel, geçerli, açık ve anlaşılır bilgiler almaya ve bu bilgileri alabilecekleri güvenilir kaynaklara kolaylıkla ulaşmaya hakları vardır.

TAP Vakfı’nın yürüttüğü Cinsel Sağlık Danışmanlık Çalışmaları; cinselliğe ve cinsel sağlığa dair soruların uzmanlar tarafından cevaplandırılması ve bilgiye erişimin kolaylaştırılması amacıyla başlatıldı.  Danışmanlık hizmeti verilirken; bilgilendirme, sorun çözme ve yönlendirme amaçlanırken bilgi ihtiyacı ve sorun alanlarının saptanması da gerçekleştiriliyor.

Bu bağlamda, Eczacıbaşı Girişim Ortaklığı OKEY Kondomları sponsorluğunda TAP Vakfı’nın “cinsel sağlık danışmanlığı” çalışmaları kapsamında kurulan 0212 444 65 39 numaralı Alookey Hattı 2001 yılından bu yana hizmet veriyor. Hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arasında bir uzman tarafından destek verilen hatta sıklıkla; cinsellik, cinsel uyarılma ve orgazm, penis boyu, kızlık zarı, gebelik korkusu, gebelik testleri, cinsel kimlikler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (özellikle HIV-AIDS), erken boşalma, vaginismus, sertleşme güçlüğü gibi başlıklarla ilgili sorular soruluyor.