Ceza ve İnfaz Evlerinde Bulunanlara Yönelik Üreme Sağlığı Çalışması (2003)

Vakfımızın 2003 yılından bu güne Diyarbakır’da yürüttüğü ve halen sürdürdüğü çalışmalar kapsamında, 1-3 Temmuz 2008 tarihleri arasında, Diyarbakır E Tipi Ceza ve Tutukevi’nde 3 günlük bir eğitim düzenlendi. Cezaevi müdürlüğü ve eğitim biriminden gelen istek doğrultusunda vakıf yöneticileri tarafından cezaevi özgün koşullarına uygun hazırlanan eğitim programı öncesi gerekli organizasyon, cezaevi öğretmeni Şükran Doğan ile yapılan telefon görüşmeleri sonucu sağlandı.

Ceza infaz koruma memurlarından oluşan kadın ve erkek karma, 16 kişilik bir eğitim grubu ile, 3 günlük eğitim boyunca çeşitli iletişim konularının yanı sıra, üreme sağlığı kapsamında “ cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar”, gebeliği önleyici yöntemler”, “kadın ve erkek üreme sistemi ve organları” ve “ güvenli annelik” konuları işlendi.
Yaklaşık yirmi gün süren son derece titiz bir hazırlık çalışmasının ardından eğitime başlandı. Eğitime devam konusunda bazı sıkıntılar yaşansa da, eğitim saatleri, kesintisiz ve mevcut katılımla en etkin şekilde işledi. Aralarda ve gün sonlarında katılımcılar görüş alışverişinde bulundular.

Yaklaşık 20 kadın ve 100 erkek mahkûmla 3 ayrı gruba ayrı ortamlarda grubun özellikleri dikkate alınarak hazırlanmış üreme sağlığı konuları hakkında bilgi verildi. Üç günün sonunda grupla yapılan değerlendirme, katılımcıların eğitimden memnun kaldıklarını ortaya koydu